ČELINAC, 16. decembra – Vladimir Tadić je očigledno pronašao čarobnu formulu za najbolju fotografiju. Jer kako drugačije objasniti to što njegove slike prirode već treći put zaredom pobjeđuju na takmičenju Svjetske meteorološke organizacije.
Ukonkurenciji više od 1.000 radova iz cijelog svijeta, žiri i javnost zadivila je Tadićeva fotografija bajkovitih Crvenih stijena na Romaniji koje se dižu iznad oblaka. Ovaj krajolik Republike Srpske krasiće tako kalendar Svjetske meteorološke organizacije (WMO) za 2023. godinu, za mjesec februar.
U kalendaru WMO za ovu godinu već se nalazi njegova slika s motivima Grahova, a za prošlu godinu to je bila fotografija Šar planine u Sjevernoj Makedoniji.
Dvije strasti i magija
Očigledno je da Vladimir ima dobar recept za uspjeh, a to je, pored nesumnjivog tehničkog kvaliteta, i istinska ljubav prema prirodi. Uporedo sa fotografisanjem, ovaj mladi čovjek iz Čelinca bavi se i planinarenjem. Kada se spoje ove dvije strasti nastaje prava magija.
Na jednom takvom pohodu ovjekovečena je i ovogodišnja pobjednička fotografija.
– Kadar Crvenih stijena je nastao pri mojoj drugoj posjeti „Sokolovom putu“ na Romaniji, a pošao sam s namjerom da popnem Via ferratu, odnosno ovu planinarsku stazu. Tog dana u Mokrom je bila potpuna magla i kako smo penjali izlazili smo iz te magle. Usput sam slikao akcionim kamerama, ali kada smo došli na vrh bilo je vedro i lijep zalazak sunca. Prvim snimkom nisam bio zadovoljan jer se stijene nisu dobro vidjele. Onda sam podigao dron i napravio široki snimak suprotno od sunca, za koji tada na licu mjesta nisam znao ni kako izgleda. Mislio sam da je promašaj, međutim, kasnije, kada sam vidio fotografiju, bio sam oduševljen. Skakao sam od sreće – sjeća se on.
Brojna priznanja
Kriterijume za ovo takmičenje je bez problema ispunio.
– Oni traže fotografije visokog kvaliteta kako bi mogli da ih štampaju na kalendaru, a tražene su i zanimljive vremenske pojave, njihova snaga i uticaj na okolinu, na klimu. Baveći se fotografijom krajolika, upravo jedan od načina kojima ja upotpunjujem svoje fotografije jesu i vremenski uslovi. To je super spoj i drago mi je da su baš na toj vrsti takmičenja prošle moje fotografije – govori Vladimir za Srpskainfo.
I to ne jednom, već tri puta. Ali radost je za njega svaki put ista.
Vladimir Tadić
Tu su i brojna druga priznanja kojima se može pohvaliti. Samo ove godine osvojio je prve nagrade na konkursu Nacionalne geografije Srbija za fotografiju krajolika sela Medna kod Mrkonjić Grada, te za “Glamočko polje” na Međunarodnom salonu umjetničke fotografije “Žisel” u Srbiji, a ista fotografija donijela mu je i drugo mjesto na nedavno završenom konkursu “Kraška polja Bosne i Hercegovine 2022”.
Vladimir svojim fotografijama nastoji da promoviše prirodne ljepote, prije svega Republike Srpske i Bosne i Hercegovine, ali planinarska putešestvija odvela su ga i u Bugarsku, na najviši vrh u Turskoj, Ararat, na planine Atlas u Maroku. Naredna destinacija mu je naša Klekovača, a još neostvarena želja pohod na polarni krug.
– Volio bih da odem na krajnji sjever, u Island, Norvešku, Finsku ili Rusiju, da fotografišem polarnu svjetlost. Privlači me Aurora Borealis i želio bih da napravim seriju fotografija s tim motivom – kaže on.
Planinarski pohodi dovoljno su teški po sebi, a Vladimir na sve to nosi još i fotografsku opremu. Ipak, sve se isplati kada zabilježi pravi trenutak u prirodi.
– Ljudi su navikli na komfor čak i u prirodi, pa idu na skijališta, na druga mjesta koja su opremljena infrastrukturom, ali to u principu i nije prava ljubav prema prirodi. Onoliko koliko si spreman da istrpiš i podneseš zbog blizine s prirodom toliko je i voliš – poruka je ovog mašinskog inženjera.
Od mašinstva se ipak privremeno oprostio, a fotografija ga je toliko obuzela da će se možda u potpunosti okrenuti novom poslu.